Сценарій
позакласного заходу
(гра «Who is the best
at English?»)
Мета: Практична: Активізувати у мовленнєвій діяльності лексику з теми Здоров’я,
Зовнішність, Пори Року.
Освітня: розширити знання
учнів з тем Здоров’я, Зовнішність, Пори Року.
Розвивальна: розвивати
мовну кмітливість учнів.
Виховна: виховувати в
учнів повагу один до одного, творчість.
Хід роботи:
1.
Вступне слово вчителя
Teacher. Good morning, my dear friends. I am glad to see you here today. I know
that all of you are very hardworking, smart and clever pupils, who are fond of
English. Today we shall have an
interesting quiz and see who is the best at English.
Today … are the members of our jury. They will count all you points the
announce the winner.
Your homework was to choose the name of your team,
make a slogan and choose a captain of your team. So present ,please, your
teams. (2 teams of 6 pupils)(4 min)
Teacher. The teams are formed and we can start our quiz. At the end of it our
jury will count all your points and announce the team that has won.
2.
Основна частина заходу
I.
Our first
competition is called “Young poets”.
Each team will get a card with a poem “The Seasons”, the lines of which are not
finished. Your task is to find the rhymes. (6 min)
“The Seasons”
There is a season when fruit is … (sweet)
There is a season when school friends … (meet)
When noisy and gay, and brown in the … (sun)
With their books and bags to school they … (run).
There is a season when mornings are … (dark)
And birds do not sing in forests and … (parks)
This is the season when children … (ski)
And Father Frost brings the New Year … (tree).
This is a season when snowdrops … (bloom)
When nobody likes to be in his … (room)
This is a season when birds make their … (nests)
This is a season we all like … (best).
This is a season when nights are … (short)
When children are full of fun and … (sport)
Playing, swimming all the … (day)
With a happy song on a sunny … (day).
(sweet, dark, bloom, short, meet, park, room, sport, sun, ski, nests,
day, run tree, best, day)
For every correct word – 1 point (max 16)
( Жюрі оголошує результати)
II.
The next
competition is called “My favourite
letter”. I shall give you letter [ S ] and your task will be to
write as many words, which begin with this letter, as you know.(3 min)
For every word you get 1 point.
Competition for fans. There are 2
teams of fans. The fans of the first team read the word and translate it. If
they do it correctly, the main team will get +1 point.
Toothache to cough
Earache a sore throat
Backache temperature
Stomachache a bruise
Headache painful
( Жюрі оголошує результати)
III.
Our next
competition is called “A false letter”. Your task is to
change one letter and then you will see a familiar word.(2 min)
e.g. Lat – Cat
mirt – dirt ckin
- skin
cot – cut pane
- pale
cruise – bruise mired
- tired
kain – pain tody
- body
For every word you get 1 point. (max 8)
( Жюрі
оголошує результати)
IV.
The next
competition is called “A secret
message”. Your task is to draw a picture with hidden letters.
The team with the highest number of hidden letters is the winner.(2 min)
e.g. L M V I K
For every word you get 1
point.
( Жюрі оголошує результати)
Captain’s
competition. At the back of the board there is one long
word. A sentence is hidden there. You must divide this long word into another
word to read a sentence. The team, whose captain copes with the task the first,
will get 2 points.
Thedoctorexaminedmythroatlistenedtomyheartandlungsandfeltmypulse.
The doctor examined my throat, listened to my heart and lungs and felt
my pulse.
( Жюрі оголошує результати)
V.
The next
competition is called “ABC”. Here
your task is to put words in alphabetical order (according to the first
letter)(2 min)
Sleepy Active
Healthy Backache
Active Disease
Pale Earache
Toothache Healthy
Earache Illness
Backache Pale
Stomachache Sleepy
Disease Stomachache
Illness Toothache
For every word you get 1 point. (max 10)
( Жюрі
оголошує результати)
VI.
Our last competition is called “Young painters”. I will read you’re
the description of a monster’s appearance, and you are to draw it. (5 min)
The monster’s
name is Kroko. He has an oval green body. His head is square and orange. His
left arm is bigger than his right one. His right leg is straight and his left
leg is not straight, it is crooked. He has three eyes and 2 noses. Kroko’s
mouth is big and his teeth are very small and yellow. His hair is dark, curly
and long.
For every correct
part of the body you get 1 point. (max 15)
3.
Заключне слово вчителя
Teacher. It is time to listen to our jury and get to
know what team is the winner today. (Jury’s
words).
Teacher. My congratulations to the winners! I think that you
are really the best at English in your class. That’s why you get presents for
your work. The team, that has lost, should not be disappointed. I think that
next year you will win for sure! But now you get some comforting presents.
So our quiz is over! Good
bye everybody!
Конкурс знавців англійської мови
Мета: сприяти формуванню позитивних мотивів навчально-пізнавальної діяльності
учнів, підвищувати рівень оволодіння мовою, стимулювати самостійну роботу учнів
над мовою, створювати умови за яких учні на практиці використовуватимуть
англійську мову як засіб спілкування; вдосконалювати мовленнєві вміння і
навички учнів.
Конкурс можна провести зі
старшокласниками на факультативних заняттях з англійської мови.
Учасники конкурсу об’єднуються у дві
постійні за складом команди ( А і В ) одного класу аба двох паралельних класів.
Роль учителя полягає у проведенні
конкурсів, розв’язанні спірних питань та участі у підрахунку голосів.
Перед зустіччю члени команди готують
завдання, що вимагають домашньої підготовки. Кількість балів за результатами
розминки й кожного завдання заздалегідь оговорюються всіма учасниками конкурсу.
Бали підраховуються після кожного конкурсу. Таким чином, лідерство команд
визначається на кожному етапі конкурсу. Після його закінчення підраховується
загальна кількість балів і визначається команда – переможниця.
T e a c
h e r. Dear friends! I invite here the teams. Let’s greet them. We begin our
competition. But who’ll start?
Командам пропонується скласти з
наведених слів скоромовку та промовити її. Перемагає та команда, що впорається
із завданням найшвидше.
Sad,
black,
mad,
bad,
fat
Bat,
cat, man, had. And
Завдання 1. Identity card
Командам надається можливість
представитися. Учасники демонструють заздалегідь підготовлений герб команди та
озвучують його.
Age What we like
We’re
fond What we
of English dislike
because…
Name
Завдання 2. Solve the crossword. American and British varieties of
English
Пропонується розв’язати відповісти
на запитання.
1.
The US city where the Declaration of Independence was signed. (Philadelphia )
2.
The author of the Declaration of Independence. (Jefferson )
3.
The English for “свобода”.
4.
The first president of the USA . (Washington )
5.
What does the British flag call? (Union Jack)
6.
What does the American flag call? (Stars and Stripes)
7.
The head of the USA .(president)
8.
The head of the UK .
(Queen)
9.
Where was the famous English writer W. Shakespeare born?
(Stratfor-on-Avon)
10.
How many parts does the UK
consist of? (Four)
Завдання 3. Гра “ Synonyms and Antonyms ”
Учитель називає відомі школярам слова
– іменники, дієслова, прикметники (вісім-десять слів) та, звертаючись до
учасників, просить назвати антоніми
кожного слова та навести приклад його вживання.
T e a c
h e r . Nick, what’s the antonym for “ to love ”?
N i c k
. It’s “ to hate ”. I hate to get up early.
For the
first team: sky, good, little, to work, to like.
For the
second team; the sun, a girl, small, to go, to hate.
Завдання
4. Word
building triangles
Використовуючи правила
словотворення, заповніть трикутники.
For the
first team: act, drive, develop, teach, run
For the
second team: work, speak, build, classic, inform.
Завдання 5. Make up a sentence
Командам пропонується вигадати й написати ( за 2-3 хв. ) речення, уживши в ньому: суфікс множини іменників –(е) s; присвійного відмінка іменників – s та закінчення дієслова 3-ї особи однини теперішнього постійного часу.
T e a c
h e r . Make up a simple sentence using
in it the suffix of a noun –e (s) (plural
form), -s (possessive case) and the verb ending (Present Simple 3rd
person singular).
Завдання
6. Гра “ Ten Questions ”
Учасникам конкурсу пропонується
відгадати те, що загадали суперники з країнознавчої тематики. Це можуть бути
географічні назви, історичні місця, пам’ятки міст, пам’ятки, а також імена
видатних політиків, діячів науки та культури. ( Умови гри оговорюються : те, що
загадали команди, має бути відоме суперникам англійською мовою. ) Кількість
запитань обмежується двадцятьма. Припускаються всі чотири типи запитань :
загальні, альтернативні, розділові та спеціальні. Якщо команда не може вгадати
те, що загадали суперники, поставивши 10 запитань, їй зараховується поразка зі
зняттям певної кількості балів ( обумовленої заздалегідь ). У випадку успіху
кількість балів команди-переможниці збільшується на відповідну кількість.
Завдання
7. “ Unprepared Saying
”
Учасникам конкурсу пропонується
непідготовлене висловлювання з описом життєвої ситуації; стимулом до нього
можуть бути окремі лексичні одиниці, фразеологічні обороти, прислів’я та
приказки. Заохочуються висловлювання, що починаються з удало підібраних увідних
слів та словосполучень.
Для прикладу наведу варіант
завдання.
Капітани по черзі тягнуть жереб з
номером того чи іншого прислів’я. Потім вони самі або товариші по команді
читають прислів’я, називають його український еквівалент і після нетривалого
обмірковування виконують завдання.
T e a c
h e r . This task gives you a chance to
speak English on any topic you like or on an episode of your life. Your saying
should be connected with the English proverb in the lot drawn by your captain.
C a p t
a i n A . Lot number
5. “ It is never too late to learn ”.
To
begin with since childhood I lived in the country. There I went to school where German was taught, the language I
didn’t like to learn. Four years ago our family moved to Moscow . This school with English classes is
near our home and I decided to enter it to study English. My parents agreed
with me and approved of my wish and so did the school head master when I said.
It is never too late to learn.
Proverbs:
Knowledge
is power.
The
good of the people is the highest law.
The
first wealth is health.
Remember
that time is money.
Можливе й восьме завдання конкурсу :
школярам пропонується назвати авторів та виконавців музичних творів, що звучали
під час пауз. Це пожвавить конкурс, надасть інтенсивності.
Додаткова інформація англійською мовою
до відповідей заохочується додаванням балів.
Інсценізація
казки «Білосніжка та сім гномів» на англійській мові.
Мета: Підвищення мотивації до вивчення англійської мови.
Завдання:
Навчальні: Розширення обсягу лексико-граматичних знань. Вдосконалення звукової культури мовлення школярів, їх ефективному спілкуванню та мовної виразності. Вдосконалення ігрових навичок і творчої самостійності дітей через постановку вистави.
Розвиваючі: Розвиток творчого потенціалу учнів через участь в театральній постановці. Створення умов для реалізації індивідуальності кожного. Розвиток пам'яті, мислення, уваги, уяви.
Виховні: Створення умов для пізнавальної активності учнів та потреби в практичному використанні англійської мови. Розвиток почуття відповідальності за результат. Розвиток здатності учнів працювати в колективі.
Хід заходу.
«Snow-White and seven dwarfs» - «Білосніжка і сім гномів»
Дійові особи (від 8 до 12 учасників):
Queen - королева
Mirror - дзеркало
Prince - принц
Huntsman - мисливець
Snow-White - Білосніжка
Seven Dwarfs - сім гномів (гномів може бути від трьох до семи)
Декорації: стілець, стіл, дзеркало, паркан з хвірткою і висячим замком.
Сцена 1.
На екран проектується зображення красивого замку.
Завдання:
Навчальні: Розширення обсягу лексико-граматичних знань. Вдосконалення звукової культури мовлення школярів, їх ефективному спілкуванню та мовної виразності. Вдосконалення ігрових навичок і творчої самостійності дітей через постановку вистави.
Розвиваючі: Розвиток творчого потенціалу учнів через участь в театральній постановці. Створення умов для реалізації індивідуальності кожного. Розвиток пам'яті, мислення, уваги, уяви.
Виховні: Створення умов для пізнавальної активності учнів та потреби в практичному використанні англійської мови. Розвиток почуття відповідальності за результат. Розвиток здатності учнів працювати в колективі.
Хід заходу.
«Snow-White and seven dwarfs» - «Білосніжка і сім гномів»
Дійові особи (від 8 до 12 учасників):
Queen - королева
Mirror - дзеркало
Prince - принц
Huntsman - мисливець
Snow-White - Білосніжка
Seven Dwarfs - сім гномів (гномів може бути від трьох до семи)
Декорації: стілець, стіл, дзеркало, паркан з хвірткою і висячим замком.
Сцена 1.
На екран проектується зображення красивого замку.
Звучить вальс І.Штрауса «Летюча миша». На сцену виходить королева, дзеркало і Білосніжка. Королева стоїть перед дзеркалом. Білосніжка прибирає будинок.
Queen: Mirror, mirror on the wall! Who is the most beautiful of all?
Mirror: You, my Queen, are the most beautiful of all.
Королева кокетливо крутиться перед дзеркалом.
Звучить музика з пісні «Якщо в серці живе любов» Ю.Савичевой. На сцену виходить принц.
Prince: She is so nice.
Принц сумно зітхає і йде зі сцени.
Білосніжка теж йде.
Mirror: You, my Queen, are beautiful, it is true. But Snow-White is more than you beautiful.
На екран проектується зображення блискавок (малюнок 2).
Звучить
музика «Привид Опери» Ендрю Ллойд-Веббера. Королева сердиться і тупотить
ногами.
Звучить музика з пісні «Тепер ти в армії» Статус Кво. На сцену виходить мисливець. Він опускається на одне коліно перед королевою і покірно схиляє голову.
Queen: Take Snow-White into the forest, kill her and bring me her heart.
Королева і дзеркало покидають сцену.
Сцена 2.
На екран проектується зображення казкового лісу
Звучить музика з пісні «Тепер ти в армії» Статус Кво. На сцену виходить мисливець. Він опускається на одне коліно перед королевою і покірно схиляє голову.
Queen: Take Snow-White into the forest, kill her and bring me her heart.
Королева і дзеркало покидають сцену.
Сцена 2.
На екран проектується зображення казкового лісу
Звучить
музика до кінофільму «Титанік» Джеймса Хорнера. Мисливець силою тягне за руку
на сцену упирається Білосніжку. Він знімає з плеча рушницю і цілиться в
дівчину. Білосніжка закривається руками від мисливця. І він опускає рушницю.
Huntsman: I can't kill you. Run away, poor girl! Hide in the woods and never come back.
Мисливець йде зі сцени. Білосніжка озирається по сторонах, знизує плечима.
Snow-White: I must hide. But I don't know where I can stay.
Білосніжка тікає зі сцени.
На екран проектується зображення будиночка в лісі.
Huntsman: I can't kill you. Run away, poor girl! Hide in the woods and never come back.
Мисливець йде зі сцени. Білосніжка озирається по сторонах, знизує плечима.
Snow-White: I must hide. But I don't know where I can stay.
Білосніжка тікає зі сцени.
На екран проектується зображення будиночка в лісі.
Звучить
музика до пісні «Маленька країна» И.Николаева. Білосніжка повертається на сцену
і оглядається. Вона заглядає в кути сцени, виходить у центр.
Snow-White: There is nobody in.
Звучить музика до пісні «Маленька країна» И.Николаева. Білосніжка прибирає кімнату, стомлено витирає чоло і сідає на стілець відпочити, засинає.
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. На сцену весело один за одним виходять гноми.
Dwarf 1: Look our house is so clean!
Вони бачать сплячу дівчину і підходять до неї.
Dwarf 2: She is beautiful like an angel!
На екран проектується зображення Білосніжки і семи гномів з мультфільму Уолта Діснея (малюнок 5).
Snow-White: There is nobody in.
Звучить музика до пісні «Маленька країна» И.Николаева. Білосніжка прибирає кімнату, стомлено витирає чоло і сідає на стілець відпочити, засинає.
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. На сцену весело один за одним виходять гноми.
Dwarf 1: Look our house is so clean!
Вони бачать сплячу дівчину і підходять до неї.
Dwarf 2: She is beautiful like an angel!
На екран проектується зображення Білосніжки і семи гномів з мультфільму Уолта Діснея (малюнок 5).
Білосніжка
потягується, потирає очі і дивиться на гномів.
Dwarf 3: Who are you?
Білосніжка встає і вітає гномів.
Snow-White: My name is Snow-White. My stepmother, the Queen, wants to kill me. Please don't send me away. I can wash and cook.
Гноми дружно хитають головами.
Dwarf 1: OK!
Dwarf 2: Cook!
Dwarf 3: You stay!
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. Гноми весело йдуть один за одним зі сцени.
Сцена 3.
Звучить вальс І.штрауса «Летюча миша». На екран проектується зображення красивого замку (малюнок 1). На сцену виходить королева і дзеркало.
Queen: Mirror, mirror on the wall! Who is the most beautiful of all?
Mirror: Snow-White is more than you beautiful.
Королева поза себе. Вона накидає на голову хустку, бере кошик, йде до Білосніжки і стукає в будинок. На екран проектується зображення будиночка в лісі (малюнок 4). Звучить музика з кінофільму «Три горішка для Попелюшки» Олени Блакитно. Білосніжка виходить і жестом вітає незнайомку.
Queen: Are you alone? I have tasty apples. Do you want to try?
Королева робить вигляд, що їй жарко.
Queen: Oh, my heart! Give me some water, please.
Білосніжка приносить їй склянку з водою.
Snow-White: Here you are, Granny.
Королева п'є трохи і простягає Білосніжку яблуко.
Queen: You are very kind. Bite this apple and wish something.
Білосніжка бере яблуко, дивиться на нього, не відриваючи погляд.
Snow-White: I want to meet Prince again.
Звучить музика з пісні «Never let you go» Луньова А. Білосніжка кусає яблуко, опускається на стілець і каже яблуко на підлогу.
Звучить музика «Привид Опери» Ендрю Ллойд-Веббера. Королева торжествує. Вона скидає з себе хустку, піднімає руки і звертається в глядацький зал.
Queen: Now i'm the most beautiful of all!
Королева йде зі сцени.
Сцена 4.
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. Гноми весело повертаються додому. Вони злякано переглядаються і дивляться на Білосніжку.
Dwarf 1: She doesn't look like a dead person.
Перший гном бере Білосніжку за руку, але рука падає.
Dwarf 2: Her lips are red, her skin is white.
Dwarf 3: Млості hair is nice as before.
Третій гном гладить Білосніжку по голові. Звучить музика з пісні «Опять метель» Костянтина Меладзе. Гноми плачуть. На сцені з'являється принц. Побачивши Білосніжку, принц тужить (голова опущена, права рука на серці).
Звучить музика з пісні «Вічна любов» Жоржа Дирана Гарваренца. Принц підходить до Білосніжку і цілує її. Білосніжка починає прокидатися. На екран проектується зображення Білосніжки, принца і семи гномів з мультфільму Уолта Діснея
Dwarf 3: Who are you?
Білосніжка встає і вітає гномів.
Snow-White: My name is Snow-White. My stepmother, the Queen, wants to kill me. Please don't send me away. I can wash and cook.
Гноми дружно хитають головами.
Dwarf 1: OK!
Dwarf 2: Cook!
Dwarf 3: You stay!
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. Гноми весело йдуть один за одним зі сцени.
Сцена 3.
Звучить вальс І.штрауса «Летюча миша». На екран проектується зображення красивого замку (малюнок 1). На сцену виходить королева і дзеркало.
Queen: Mirror, mirror on the wall! Who is the most beautiful of all?
Mirror: Snow-White is more than you beautiful.
Королева поза себе. Вона накидає на голову хустку, бере кошик, йде до Білосніжки і стукає в будинок. На екран проектується зображення будиночка в лісі (малюнок 4). Звучить музика з кінофільму «Три горішка для Попелюшки» Олени Блакитно. Білосніжка виходить і жестом вітає незнайомку.
Queen: Are you alone? I have tasty apples. Do you want to try?
Королева робить вигляд, що їй жарко.
Queen: Oh, my heart! Give me some water, please.
Білосніжка приносить їй склянку з водою.
Snow-White: Here you are, Granny.
Королева п'є трохи і простягає Білосніжку яблуко.
Queen: You are very kind. Bite this apple and wish something.
Білосніжка бере яблуко, дивиться на нього, не відриваючи погляд.
Snow-White: I want to meet Prince again.
Звучить музика з пісні «Never let you go» Луньова А. Білосніжка кусає яблуко, опускається на стілець і каже яблуко на підлогу.
Звучить музика «Привид Опери» Ендрю Ллойд-Веббера. Королева торжествує. Вона скидає з себе хустку, піднімає руки і звертається в глядацький зал.
Queen: Now i'm the most beautiful of all!
Королева йде зі сцени.
Сцена 4.
Звучить сюїта з балету "Лускунчик" Чайковського П. І.. Гноми весело повертаються додому. Вони злякано переглядаються і дивляться на Білосніжку.
Dwarf 1: She doesn't look like a dead person.
Перший гном бере Білосніжку за руку, але рука падає.
Dwarf 2: Her lips are red, her skin is white.
Dwarf 3: Млості hair is nice as before.
Третій гном гладить Білосніжку по голові. Звучить музика з пісні «Опять метель» Костянтина Меладзе. Гноми плачуть. На сцені з'являється принц. Побачивши Білосніжку, принц тужить (голова опущена, права рука на серці).
Звучить музика з пісні «Вічна любов» Жоржа Дирана Гарваренца. Принц підходить до Білосніжку і цілує її. Білосніжка починає прокидатися. На екран проектується зображення Білосніжки, принца і семи гномів з мультфільму Уолта Діснея
Принц
простягає їй руку і веде в центр сцени. Він опускається на одне коліно,
тримаючи Білосніжку за руку. Звучить весільний марш Мендельсона. Принца і
Білосніжку вітають гноми.
Звучить музика з пісні Ріка Астли «Together forever». Всі персонажі казки виходять на уклін. Глядачам представляють кожного учасника вистави.
Підсумком позакласного заходу стали позитивні емоції та чудовий настрій акторів і глядачів, що й було підтверджено під час обговорення вражень від інсценування.
Звучить музика з пісні Ріка Астли «Together forever». Всі персонажі казки виходять на уклін. Глядачам представляють кожного учасника вистави.
Підсумком позакласного заходу стали позитивні емоції та чудовий настрій акторів і глядачів, що й було підтверджено під час обговорення вражень від інсценування.
Подорож
у світ казок
Мета: Навчити
дітей читати художню літературу англійською мовою,
Розвивати навички читання та усного мовлення, артистичність, виховувати інтерес
до іноземних мов та літератури, зацікавити учнів у вивченні іноземних мов.
Procedure
I Greeting.
-Hello, I`m glad to see you. How are you?
Today we `ll
travel by the tales.
The hall in the Snow Queen’s palace. Music «Winter»
Vivaldi.
Queen:Kay, do you remember I promised to
give you the whole world and a pair of silver skates.
Kay:Yes,
your Majesty.
Queen:Then,
do what I Tell you. You must make the word «eternity» out of these icicles.(Kay
begins to do that)
Music: «Winter»
Vivaldi.
Gerda:Kay!
Kay! Are you quite frozen? (Shakes him by his shoulders) Adviser me! If you
don’t answer me, I’ll die with prow.
Kay:Huth,
Gerda! You bother me!
Gerda:Kay,
dear Kay, it’s me!
Kay:Yes, I
see.
Gerda:Kay,
have you forgotten me?
Kay:No, I
never forget anything.
Gerda:How can
you speak to me in such a way?
You didn’t even
say to me «Glad to see you.»
Kay:Glad to
see you
Gerda:You
sound so cold and far away. I’ve been looking for you all over the world and
now I am even afraid to come up to you. Are you really my brother, Kay?
Kay:I’m
really Kay, but I am very busy now. I must make the word «eternity» out of
these icicles. And the Snow Queen will give me the whole world as a present and
a pair of skates. .
Gerda:Kay, my
silly boy, let’s go home. I can’t leave you here^HaJOne.'T don’t like it here.
You just remember. It’s spring now. The sky is blue. The sun is shining. The
birds are singing.
Kay:(raising
his head) You ... you are disturbing me.
Gerda:Kay,
let’s go away. Our granny is waiting for us. She’s been waiting
for- you all this time. She goes
out to wait for you even when it’s— raining and snowing (Weeps
and embraces Kay).
Kay:Our
Granny! (He shivers) I am cold, Gerda. Is it you? What’s the matter with you?
Why are you crying? How did you get there? (Looks around himself) It’s so cold
here. (He tries to stand up and walk, but his legs won’t obey him). I can’t
walk.
Gerda:You
can. Let’s go. Never mind your legs. (takes off her fur coat and puts it on
Kay’s shoulders).
Music: «Winter»
Vivaldi.
Teacher.Thank you very much. My
favourite literary character is Tom Sawyer. Let’s see what he is doing now.
(Sounds of country
music)
Aunt Polly:Tom! Tom! (no
answer). Where is the boy? Tom!
Tom
(appearing) Here I am.
Aunt Polly:Oh, you’ve been to
that closet. What were you doing there?
Tom: Nothing.
Aunt
Polly:Nothing! Look at your hands. (Tom looks at his hands).
And look at your mouth. What is that?
Tom: I don’t know,
Aunty.
Aunt
Polly:Well, I know. It’s jam, that’s what it is (Pointing to
a stitch on the floor). Hand me that switch.!..
Tom: Oh, look behind
you, Aunt.
Aunt
Polly:(looks behind her. Tom runs away. Aunt Polly stands
surprised for a moment, then she breaks into a laugh.)
Aunt Polly:Tom, go and
whitewash the fence.
Tom:Oh, Auntie, I can’t. I’ll do it...
tomorrow.
Aunt Polly:Whitewash the
fence, I say (Goes away)
Tom begins to whitewash the fence. Ben appears. He has
an apple in his hand-.
Ben:What are you doing?
Tom: I am whitewashing the fence.
Ben:Do you want to say you like it?
Tom: Of course, I do. Does a boy
whitewash a fence every day?
(Tom goes on whitewashing. He does not look at Ben).
Ben:Tom, let me whitewash a little!
Tom: No, I can’t. Jim wanted to do it,
but Aunt Polly did not let him.
Ben: Tom, do let me. I’ll give you my
apple.
Tom: All right. He takes the apple, sits down and begins
to eat it. Ben is whitewashing the fence. Billy appears.
Billy; Hello! What are you doing here?
Ben: Tom and I are whitewashing the fence.
Bilty: You don’t think it is interesting, do
you?
Ben: We do. Jim wanted to do it. But Aunt
Polly didn’t let him.
Billy: Let me whitewash a little.
Ben: No, I won’t.
They
begin fighting.
Tom: Stop that! Now it’s your turn to
whitewash, Billy.
Now
Billy is working.
Tom: Now it’s your turn to whitewash, Ben.
NOW
Ben is wording.
Aunt Polly
(appearing) Oh, it’s all done! You are good boy, Tom. Now you may go and play.
Tom: Hurrah! Let’s run to the river!
They
run away.
All the
boys: Hurrah!
Teacher.Thank you very much. And now I`d like
you to travel to the old tale but in a
new variant.
The
story-teller: Once upon
a time there lived an old man with his wife. They were common people and lived
as other people did. One day the old man said to his wife.
Grandfather (Gf): Granny, oh Granny, what shall we have for
supper?
Grandmother (Gm): Go to the shop and buy a tin of sprats in
oil.
The story-teller: So the old man went to the shop and
bought a tin of sprats in
|
|
oil.
|
|
Gf:
|
So, Granny, we shall have a tasty supper. Have you
prepared mashed
|
potatoes?
|
|
Gm:
|
Of course, I have. Open the tin and let's have
supper. Don’t waste our
|
time.
|
|
Gf:
|
Oh, what is it? There is a Golden Fish in the tin.
For god's sake, what
|
shall I do?
|
Golden fish (GF): Don't eat me, old man. I shall fulfil your
three wishes.
Gf: All right. I shall have a talk with my
Granny.
Gf: Oh, Granny, dear. What an unusual tin of
sprats I have bought. There is the Golden Fish there. She speaks like a human
being. She promises to fulfill our three wishes.
Gm: Is it really so? You are a silly man, go
back to the Golden Fish and ask her for a thousand dollars. Be quick.
St: The
man went to the Golden Fish and asked her for a thousand dollars.
GF: Go to your wife and you'll have a thousand
dollars.
Gm: How happy I am. I shall buy a furcoat,
fine clothes, shoes. I shall buy a house...
Gf: Are you satisfied. Granny? We are rich
now.
Gm: Am I satisfied? Are you joking? Go back to
the Golden Fish and ask her for Oriflame cosmetics.
Gf: What for is that cosmetics for you? You
are old and your face is wrinkled.
Gm: What-are you talking about?-Go and ask
what I have said
Gf: What shall I do? I have to go.
Gf: Oh, dear Fish. I'm so sorry, but my wife
has become mad. She wants Oriflame cosmetics.
GF: Go home, old man. Your wife will have that
cosmetics. (Gm. is sitting and using make-up)
Gf: Well, Granny. What are you doing? You are
like a scarecrow.
Gm: It doesn't matter. Go to the Golden Fish
and ask her for,.the third wish.
Gf: What is it?
Gm: I want to be as young and beautiful as Claudia Shiffer. Be in a hurry.
Gf: Oh, my dear Fish. The more we have, the more we want. My wife wants to
be as young and beautiful as Claudia Shiffer.
GF: Well, old man. You are a poor man. Your
wife is cruel and greedy. Go home. You will not recognize your wife.
Gm
(looking in the mirror):
Oh, my magic glass, tell me, please: who is the best in the world?
Looking-glass: You are, you are.
Gf: Oh, Granny, you are so beautiful,
charming, I have never seen such a beauty.
Gm: I am not your wife. You are old. And I'm
young and beautiful. Go away.
Cf: Oh, Granny, Granny. Don't be
so cruel. Pity me.
Gm: My security. Take him away.
Sands Casino, located inside the casino. The
ВідповістиВидалитиSands, located inside the casino. The sands casino. The Sands Casino, 바카라 located inside the casino. The Sands Casino. 인카지노 The Sands Casino. 샌즈카지노 The Sands Casino, located inside the casino.